English site

Povečaj črkePomanjšaj črke

Dogodki

Pretekli dogodki

Ljubljana

Izobraževanje je vsebovalo teoretične in praktične vsebine. Po kratkem predavanju se je nadaljevalo s hospitacijo v skupini za preprečevanje padcev v starosti, ki jo vodi ena od prostovoljk, ki se je izobraževala na Inštitutu Antona Trstenjaka. Bodoči organizatorji mreže so tako v živo lahko videli program, ki ga bodo s pomočjo strokovnjakov iz Inštituta v jeseni, v sklopu projekta STAR, vpeljali v svojem lokalnem okolju. Sledila je refleksija. Popoldne smo po metodi povezovanja teorije in prakse ter socialnega učenja obdelali nekaj osnovnih teoretičnih pojmov in procesov (institucionalizacija in deinstitucionalizacija).

Dom za starejše osebe Kantrida, Reka in Občina Hrpelje - Kozina

Na izobraževanju smo pregledali Čezmejno primerjalno študijo socialnovarstveni storitev za starejše osebe ter definirali vlogo organizatorja mreže kot skrbnika za izvedbo programov zunanje deinstitucionalizacije med projektom STAR in odgovornega za njihovo nadaljevanje po končanem projektu. V skladu z metodologijo izobraževanja odraslih je bilo na izobraževanju izvedeno usklajevanje pričakovanj o nalogah organizatorja mreže tako s strani bodočih organizatorjev mreže kot izobraževalcev z Inštituta Antona Trstenjaka.

 

(Organizatorki mreže iz Doma za starejše osebe Kantrida, Reka)

V sredo, 16. 11. 2016, je na Inštitutu Antona Trstenjaka potekala Strokovna konferenca o preprečevanju nasilja nad starejšimi.

Rdeča nit letošnjega osvežitvenega tečaja v Dobrni je bila medgeneracijsko družabništvo. Tečaj je potekal tri dni, med 10. in 12. novembrom, najbolj množično pa so se prostovoljci udeležili prvega dne; bilo nas je skoraj 80. Program je bil izredno pester.  

Slovenska akademija znanosti in umetnosti, Inštitut Antona Trstenjaka za gerontologijo in medgeneracijsko sožitje ter njun posvetovalni Odbor za gerontologijo in medgeneracijsko sožitje so v sredo, 18. 11. 2015, organizirali tiskovno konferenco ob izidu slovenskega prevoda Ciceronove knjige Pogovori o starosti (Cato maior de senectute).

Tiskovna konferenco je otvoril predsednik SAZU akad. prof. dr. Tadej Bajd, v nadaljevanju pa so spregovorili še urednik knjige prof. dr. Jože Ramovš, avtor spremne študije akad. prof. dr. Kajetan Gantar, prevajalka Vida Pust Škrgulja, znanstvena recenzenta knjige akad. prof. dr. Boštjan Žekš in dr. David Movrin.

Tiskovna konferenca je bila dobro obiskana, prispevki o konferenci in o knjigi Pogovori o starosti pa bodo objavljeni v številnih slovenskih medijih.

 

Osvežitveni tečaj je potekal med 12. in 14. novembrom v Dobrni, prisotnih je bilo 43 prostovoljcev.

Inštitut Antona Trstenjaka uvaja programe na področju aktivnega staranja, katerega vodilo je Delam, kar zmorem in kar je smiselno. Na tečaju sta bila podrobno predstavljena širiteljska programa Bralne skupine in Starajmo se trezno. V skupinah je mogoče izvajati številne dejavnosti (pogovor, telovadbo, petje, urjenje spomina idr.), branje pa predstavlja eno pomembnejših sestavin.

Konferenca bo osrednji nacionalni dogodek ob zaključku evropskega leta aktivnega staranja in solidarnosti med generacijami. Namenjena je predstavnikom in strokovnjakom iz socialnih, zdravstvenih in nevladnih organizacij, ki so dejavne na področju staranja in sodelovanja med generacijami.

Za več informacij kliknite na povezavo: Konferenca Medgeneracijska solidarnost in staranje

 

 


 

V torek, 29. maja, je župan občine Velenje, gospod Bojan Kontič, na svečanosti v vili Bianki podpisal Dublinško deklaracijo. Dogodka so se poleg številnih velenjskih seniorjev in predstavnikov lokalnih in regionalnih medijev udeležili še poslanec Državnega zbora in župan Velenja v prejšnjem mandatu, gospod Srečko Meh, predstavnik Inštituta Antona Trstenjaka, dr. Božidar Voljč in predstavnik Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve, gospod Aleš Kenda.

 

Od 28. maja do 1. junija je v Pragi na Češkem potekala 11 globalna konferenca o staranju, ki jo je organizirala IFA (International Federation on Ageing). Splošna tema konference je imela naslov Staranje povezuje. Glavni poudarki so bili na tehnologiji, ki se korenito spreminja, upamo, da tudi napreduje, na življenju starih ljudi, dolgotrajni oskrbi in na starosti prijaznih okoljih. Številna predavanja so se povezovala tudi z zdravim in aktivnim staranjem ter potencialno ranljivostjo starejših.

Letošnje evropsko leto je posvečeno aktivnemu staranju in medgeneracijski solidarnosti. Navezuje se na lansko leto, ki je bilo evropsko leto prostovoljstva. Leto aktivnega staranja in medgeneracijske solidarnosti želi opozoriti na pomen, ki ga imajo starejši ljudje v družbenem življenju. Kot je zapisano na uradni spletni strani, gre za spodbudo snovalcem politike in deležnikom na vseh ravneh k ukrepom, s katerimi bi omogočili aktivno staranje in močnejšo solidarnost med generacijami.

© 2010 - Inštitut Antona Trstenjaka za gerontologijo in medgeneracijsko sožitje