Med 9. in 10. decembrom 2021 je v okviru projekta TAAFE potekala 5. virtualna mednarodna delavnica. Delavnico je vodila Ana Ramovš z Inštituta Antona Trstenjaka za gerontologijo in medgeneracijsko sožitje. Sodelovali so udeleženci iz Avstrije, Francije, Italije Nemčije in Slovenije. Prvi dan delavnice smo posvetili sintezi dosedanjega dela ter interaktivni delavnici, kjer smo skupaj razmišljali o trajnostnem potencialu vseh udeleženih partnerjev. Še posebej zanimiv pa je bil drugi dan, ko je bil poudarek na pomenu proslavljanja in razširjanja rezultatov zainteresirani javnosti. Drug z drugim smo v sproščenem vzdušju delili različne načine in načrte proslavljanja.
Na mednarodnem projektu Neaktivnost ne pride v poštev, razvijamo načine in učne priložnosti za vseživljenjsko učenje starejših. Skupaj s partnerji iz Hrvaške, Italije in Madžarske smo se med 8. In 12. Novembrom mudili na treningu v Gyöngyösu na Madžarskem. Vsak dan smo namenili enemu intelektualnemu rezultatu (ang. Intellectual outputs) projekta. V sklopu prvega je Inštitut pripravil delavnico na temo vseživljenjskega učenja, v drugem delu pa smo pripravljali okvir za pripravo smernic za razvoj kompetenc med starejšimi. V naslednjih dneh smo se pogovarjali o pripravi učnega modela za starejše, andragoškega kurikuluma za starejše in zbirke uporabnih izobraževalnih gradiv, katere bodo trenerji, učitelji ali prostovoljci uporabljali pri svojem delu s starejšimi. Na zadnji dan smo skupaj še zaokrožili delo celotnega tedna in se dogovorili za naprej. Srečanje je bilo izredno prijetno saj smo bili vsi zelo veseli, da smo se končno srečali v živo in še dodatno potrdili, da kot partnerji zelo dobro sodelujemo.
V mednarodnem projektu SHES, o delitveni ekonomiji za starejše, smo skupaj s partnerskimi organizacijami pripravili priročnik z navodili in praktični primeri kako z napredno rabo tehnologije spletne platforme približati starejšim.
Oktobra smo v štirih srečanjih s skupino starejših ta gradiva preizkusili: s praktičnimi prikazi in primeri smo spoznali nekaj spletnih platform, s katerimi lahko starejši ostanejo samostojni, mobilni in prispevajo k zmanjšanju onesnaževanja okolja. Spoznali smo kaj vse nam lahko nudi pametni telefon, spoznali nekaj uporabnih aplikacij, se naučili kako si lahko preko spleta poiščemo prevoz (prevoz.org), kako souporabljati avtomobile (avant2go.si), kolesa (bicikelj.si ) in razne predmete, opremo in naprave (knjiznicareci.si) itd. Odzivi udeležencev so nam potrdili, da smo lahko zadovoljni in da smo na pravi poti. Spomladi bomo to delavnico ponovili in prijave že sprejemamo (info@iat.si). Pogoj je osnovno znanje uporabe pametnega telefona.
Vabilo na predavanja in naslovi predavanj:
Hvala vsem za dober odziv na predavanja. V nekaj dneh bodo na strani Staranje brez nasilja dosegljivi tudi izročki.
Ostanite z nami. Ostanite varni in povezani na blizu ali na daleč!
Med 3. in 5. novembrom 2020 je v okviru projekta TAAFE potekala 3. virtualna mednarodna delavnica. Delavnico sta vodila dr. Thibauld Moulaert iz Univerze v Grenoblu in Marta Grčar z Inštituta Antona Trstenjaka za gerontologijo in medgeneracijsko sožitje. Sodelovali so udeleženci iz Avstrije, Francije,Italije Nemčije in Slovenije.
Cilj delavnice je bilo širjenje metodološkega znanja in razmišljanje o možnostih vključevanja starejših ljudi, občine in ostalih pomembnih deležnikov v razvoj starosti prijaznih skupnosti, v času širjenja covida 19.
V četrtek 8. oktobra 2020 smo na Inštitutu Antona Trstenjaka za gerontologijo in medgeneracijsko sožitje organizirali izobraževanje za koordinatorje starosti prijaznih mest in občin (SPMO). Glavna tema izobraževanja je bila: Kaj pomeni biti starosti prijazna občina v času covida-19?
Občine se zaradi preprečevanja širjenja okužb srečujejo s številnimi ovirami pri zagotavljanju dejavnosti starosti prijazne skupnosti v času epidemije. Na izobraževanju smo se ukvarjali s praktičnimi pristopi, kako v spremenjenih razmerah, ki jih prinaša covid-19 nadaljevati z aktivnostmi za dolgotrajno oskrbo bolnih, starostno onemoglih in invalidnih občanov, za aktivno in zdravo staranje celotne upokojenske generacije, krepitev solidarnosti med generacijami ter vzgojo vseh za lepše sožitje.
V torek, 8. septembra je na Inštituta Antona Trstenjaka potekala seja upravnega odbora Konzorcija 17, v katerem se vključene občine in stroka povezujejo zato, da bi v lokalnih skupnostih vpeljali mrežo programov integrirane dolgotrajne oskrbe in s tem svojim občanom zagotovile boljši jutri.
V soboto, 29.8.2020 smo v okviru projekta Na kmetijo! obiskali ekološko kmetijo AvarK v vasici Smuka v Suhi Krajini. Zakonca Novak sta nam predstavila njihovo kmetijo ter razkazala pripadajoče objekte, vključno s pašniki kjer vzrejajo škotsko govedo.
Po kosilu iz domačih in lokalnih dobrot smo izvedli poizvedno skupino, v okviru katere smo udeležence povprašali o njihovih vtisih ter razpravljali o možnostih in pogojih za razvoj socialnega varstva starejših na kmetijah kot obliki dopolnilne dejavnosti v Sloveniji.
V petek, 28.8.2020 smo v okviru projekta Na kmetijo! obiskali gospodinjsko skupnost za starejše v Davči, v kateri trenutno biva šest žensk.Njen ustanovitelj Peter Prezelj nam je predstavil način življenja v skupnosti, njeno zgodovino ter razkazal pripadajoče objekte.
Izvedli smo tudi poizvedno skupino, v okviru katere smo z udeleženkami razpravljali o dnevnem in celodnevnem bivanju na kmetiji, ter o možnostih in pogojih za razvoj socialnega varstva starejših na kmetijah kot obliki dopolnilne dejavnosti v Sloveniji.
1. in 2. Julij je v okviru projekta TAAFE potekala virtualna mednarodna delavnica s predstavniki 5 občin iz Avstrije, Francije, Italije, Nemčije in Slovenije.
Vsako občino je predstavljala ožja skupina (trojka), ki bo vodila delo na lokalni ravni, v njej pa so predstavnik občinske uprave, starejša oseba in metodološki strokovnjak.
Inštitut Antona Trstenjaka za gerontologijo in medgeneracijsko sožitje je, skupaj z Univerzo v Grenoblu, odgovoren za razvoj modela in usposabljanje, zato smo delavnico tudi organizirali in povezovali.