English site

Povečaj črkePomanjšaj črke

Človek se stara vse življenje. Stara se na tri načine: 1. kronološko je vsako leto starejši, 2. funkcionalno staranje občuti, ko mu v poznejši starosti pešajo sposobnosti za opravljanje vsakdanjih opravil, kar pa lahko z zdravim življenjem zelo upočasni; 3. popolnoma od njega pa je odvisno doživljajsko staranje: kako doživlja in sprejema svojo starost.

Stara se družba. Med leti 1980 in 2060 se v slovenskem in drugih evropskih narodih naglo veča delež starega prebivalstva, delež mladih ljudi pa se zmanjšuje.

Inštitut Antona Trstenjaka je slovenska nacionalna znanstvena ustanova za gerontologijo – vedo, ki se posveča staranju in starosti (grško: géron – star, prileten, siv; starec, starček, in lógos – govorjenje, beseda, pogovor, govorica). Študijsko spremlja gerontološka spoznanja in rešitve po svetu, raziskuje domače probleme in vire za njihovo reševanje, z razvojnimi programi snuje sodobne rešitve in jih uvaja na terenu. Posebej se posveča psihosocialnim, zdravstvenim, poklicnim in okoljskim vidikom gerontologije. Spoznanja in izkušnje publicira v edini slovenski gerontološki reviji Kakovostna starost.

več »

Aktualne vsebine

V maju in juniju 2025 smo se na projektu HandsTogether partnerji srečali kar dvakrat, saj je po raziskovalni fazi sledila faza diseminacije rezultatov, kar je pomenilo prevajanje rezultatov v obliko, ki je dostopna in razumljiva za splošno javnost. Oblikovali smo spodnje infografike ter članek in izjavo za javnost. Rezultate inovativnih forumov iz drugih držav si lahko ogledate na spletni strani www.handstogether.eu ali pa na Facebook strani Hands Together Project. Prav tako smo že zakorakali v drugo fazo projekta, ki bo prinesla tudi scenarije, ki simulirajo doživljanje oseb z demenco v raznih življenjskih situacijah. Scenariji bodo predstavljeni v obliki videov virutalne resničnosti, služili pa bodo izobraževanju in boljšemu razumevanju realnosti, ki jo doživlja oseba z demenco. Vabljeni k branju vsebin in sledenju nadaljnjim aktivnostim s projekta HandsTogether.

članek

izjava za javnost

15. junij: Svetovni dan ozaveščanja o nasilju nad starejšimi ljudmi
 
Razširimo pogovor, prepoznajmo znake, zmanjšajmo tveganje
Spoštovanje, sodelovanje in medsebojna pomoč so temeljne vrednote človeškega obstoja in razvoja. Svetovni dan ozaveščanja o nasilju nad starejšimi nas tudi letos opominja na skupno odgovornost, ki jo kot posamezniki in družba nosimo za varnost in dostojanstvo starejših ljudi. Naša podpora naj vedno niha med pomočjo, ki jo lahko nudimo, terspodbujanjem samozadostnosti starejših. S tem jim omogočimo aktivno vlogo pri odločanju o oblikovanju svojega življenja, zmanjšamo tveganje za odvisnost od drugih in hkrati ustvarjamo varno okolje, kjer nasilje nima prostora.
 
Kaj je nasilje nad starejšimi?
Nasilje nad starejšimi je vse kar starejšim povzroča škodo ali stisko, kaže pa se v različnih oblikah, vključno s fizičnim, psihološkim, finančnim nasiljem in zanemarjanjem. Fizično nasilje vključuje telesne poškodbe ali grožnje, psihološko nasilje pa je lahko v obliki zastraševanja, žaljenja in izolacije. Finančna zloraba vključuje nepravično izkoriščanje premoženja starejših oseb, medtem ko zanemarjanje pomeni neustrezno oskrbo in premalo pozornosti. Ne pozabimo tudi na sovražni govor, ki ostale oblike omogoča.
 
Pogovarjajmo se o tem, da je osebna varnost vrednota, pravica in potreba. Jasno izpostavimo kaj nasilje nad starejšimi je in zakaj pogosto ostane nevidno. Če ostanemo tiho, žrtvi sporočamo, da je sama, storilcu pa, da je vedenje sprejemljivo in ga lahko nadaljuje. Zato se moramo oglasiti ali pa zasebno povedati nekomu, ki se bo lažje oglasil. Pozitivne spremembe se ne zgodijo spontano.
 
 Prepoznajmo znake zmanjšanja spoštovanja, ki temelji na zaupanju. Ko v družbi upada spoštovanje, se zmanjšuje tudi občutek varnosti – ne samo pri starejših, temveč pri vseh generacijah. Prisluhnimo, ko starejši spregovorijo in ne spreglejmo, če nekaj ni v redu. Predvsem bodimo pozorni na socialno izključenost, nenadno tesnobo in molk ter spremembe v finančnem stanju starejše osebe.
 
 Zmanjšajmo tveganja s sistemsko ureditvijo, ki bi revne, socialno izolirane in od drugih odvisne starejše bolje zaščitila s podporo oskrbovalcem, dostopom do pomoči in jasnimi postopki ukrepanja. Vsak od nas pa lahko prispeva k ustvarjanju varnega in spoštljivega okolja. Gradimo skupnosti, kjer se čutimo povezani in podprti. Pomanjkanje spoštovanja in empatije v družbi sta vedno plodna tla za pojav nasilja.
 
Program Staranje brez nasilja
je preventivni program, ki ga od leta 2015 izvajamo na Inštitutu Antona Trstenjaka pod okriljem Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. V okviru programa izvajamo delavnice za preprečevanje nasilja, organiziramo skupine za varnejšo starost, pomagamo krepiti varovalne dejavnike, nudimo osebno svetovanje in informiranje o oblikah pomoči ter spodbujamo prostovoljstvo in socialno vključenost. V kolikor vas zanima več o programu ali bi se želeli vanj vključiti, nam pišite na: info@iat.si ali pokličite na 01 433 93 01.

Aktivnosti vseh projektnih partnerjev HandsTogether v mesecu marcu in aprilu 2025 so bile vezane na prevajanje podatkov, pridobljenih v inovativnih forumih. V Sloveniji je v tej, prvi, raziskovalni fazi projekta sodelovalo 16 udeležencev. Med drugim so sodelovali družinski in drugi neformalni oskrbovalci oseb z demenco, nevrologi, delovni terapevti, socialni delavci, člani slovenskega društva za demenco  - Spominčica, trenerji validacijske metode, gerontologi, medicinske sestre, socialni oskrbovalci in zaposleni v domovih starejših.  Podatki (vsaj slovenski) so bili zares bogati in navdihujoči, v nekaterih delih pa tudi zaskrbljujoči. Po temeljiti analizi in sintezi podatkov iz Slovenije in tujine, bomo zainteresirano javnost obvestili o rezultatih. Upamo, da bomo z nadaljnjimi aktivnosti projekta lahko odgovorili vsaj na del preštevilnih izzivov pri izobraževanju o demenci ter o skrbi za osebe z demenco v Sloveniji in drugih partnerskih državah.

Prometna varnost ni popolna, dokler ne vključuje vseh – tudi starejših, ki so ena najranljivejših skupin v prometu. S starostjo se zmanjšujejo telesne zmogljivosti, odzivni čas se podaljšuje, vid in sluh oslabita, gibanje je počasnejše in pogosto bolj negotovo. Hkrati pa so mnogi starejši še vedno aktivni udeleženci v prometu – kot vozniki, pešci, kolesarji ali uporabniki javnega prevoza. Zaradi teh sprememb se njihova varnost pogosto znajde pod vprašajem, zlasti v okoljih, kjer infrastruktura ni prilagojena počasnejšemu tempu, slabši orientaciji ali fizičnim omejitvam. Prometni sistem, ki upošteva le mlade in zdrave, ni pravičen, niti varen. Tako fizične ovire (kot so visoki robniki, kratki časi na semaforjih, slaba osvetlitev prehodov), kot tudi družbena nepripravljenost (npr. nestrpnost voznikov, pomanjkanje pomoči ali razumevanja) predstavljajo tveganje za starejše. Mnogi se zato odločajo za umik iz prometa, kar vodi v osamljenost in zmanjšano samostojnost. Če želimo promet, ki vključuje vse generacije, ga moramo graditi z mislijo na tiste, ki so najšibkejši.

Povečanje varnosti starejših v prometu ni le tehnično vprašanje, temveč tudi izraz družbene odgovornosti. Treba je načrtovati varnejše prehode za pešce, podaljšati zelene luči na semaforjih, urediti več klopi ob poteh in prilagoditi avtobuse ter postajališča. Voznike je treba redno osveščati o prisotnosti starejših na cestah, še posebej v bližini domov za starejše, bolnišnic ali zdravstvenih domov. Tudi sami starejši potrebujejo dostop do izobraževanj o prometni varnosti, redne preglede sposobnosti za vožnjo in pomoč pri orientaciji v sodobnem prometnem okolju. Tehnološki napredek (npr. električna vozila, e-skiroji, digitalni semaforji) mora biti prilagojen vsem, ne le mladim. Če varnost v prometu temelji na solidarnosti, pozornosti in razumevanju med generacijami, bomo ustvarili prostor, kjer je mogoče ostati mobilen, ne glede na starost. Promet ni varen, če ne mislimo tudi na starejše – ker varen promet pomeni vključenost, ne izključevanje.

CERV projekt EQUAL CARE

Projekt EQUAL CARE se ukvarja z zmanjševanjem neenakosti spolov na področju formalne (profesionalne) in neformalne (družinske) dolgotrajne oskrbe. 

Več o projektu:

V različnih državah EU opažamo, da na področju dolgotrajne oskrbe prihaja do velikih razlik med spoloma – tako v nalogah, ki jih posamezniki opravljajo, kot tudi v finančnih spodbudah, ki jih za to prejmejo – kar se kaže tako na področju profesionalne oz. formalne kot tudi družinske oz. neformalne oskrbe. Razlogi za to so kompleksni in jih je potrebno v večji meri raziskati, če želimo iskati rešitve, ki so usmerjene v ustvarjanje delovnega okolja enakih možnosti ter dobrih delovnih pogojev, pa tudi v boljše usklajevanje službenega in domačega življenja. Projekt EQUAL CARE se usmerja v iskanje inovativnih rešitev na tem področju in v usposabljanje, informiranje, ozaveščanje ter opolnomočenje tako delodajalcev kot tudi delojemalcev in prostovoljcev.

STAROSTI PRIJAZNA MESTA IN OBČINE

Povezava do strani in posameznih občin

T.A.A.F.E. - NAPROTI STAROSTI PRIJAZNIM SKUPNOSTIM NA PODROČJU ALP

logo TAAFE

Povezava do strani projekta

Projekt Na kmetijo!

logotip Na kmetijo

Povezava do strani projekta

Erasmus+ projekt SHES ˝Ekonomija delitve za starejše˝ (Sharing economy for seniors)

logotip SHES

Povezava do strani projekta

RAZISKAVE

Stališča, potrebe in zmožnosti prebivalcev Republike Slovenije v starosti nad 50 let na področju zdravja in socialnega funkcioniranja, 2010-2013: Analiza

Tečaj za neformalne oskrbovalce - evalvacija tečaja in metode: Informal Carers Training: In-group Social Learning as an Effective Method for Quality Care Empowerment, 2019: Članek

Bojan Accetto

Accetto
© 2010 - Inštitut Antona Trstenjaka za gerontologijo in medgeneracijsko sožitje