English site

Povečaj črkePomanjšaj črke

Človek se stara vse življenje. Stara se na tri načine: 1. kronološko je vsako leto starejši, 2. funkcionalno staranje občuti, ko mu v poznejši starosti pešajo sposobnosti za opravljanje vsakdanjih opravil, kar pa lahko z zdravim življenjem zelo upočasni; 3. popolnoma od njega pa je odvisno doživljajsko staranje: kako doživlja in sprejema svojo starost.

Stara se družba. Med leti 1980 in 2060 se v slovenskem in drugih evropskih narodih naglo veča delež starega prebivalstva, delež mladih ljudi pa se zmanjšuje.

Inštitut Antona Trstenjaka je slovenska nacionalna znanstvena ustanova za gerontologijo – vedo, ki se posveča staranju in starosti (grško: géron – star, prileten, siv; starec, starček, in lógos – govorjenje, beseda, pogovor, govorica). Študijsko spremlja gerontološka spoznanja in rešitve po svetu, raziskuje domače probleme in vire za njihovo reševanje, z razvojnimi programi snuje sodobne rešitve in jih uvaja na terenu. Posebej se posveča psihosocialnim, zdravstvenim, poklicnim in okoljskim vidikom gerontologije. Spoznanja in izkušnje publicira v edini slovenski gerontološki reviji Kakovostna starost.

več »

Aktualne vsebine

Odhod na dopust je za starejše lahko izjemno razburljiv in prijeten dogodek, vendar zahteva natančno načrtovanje in pripravo. Starejši se morajo zavedati svojih specifičnih potreb in možnih izzivov, ki jih lahko srečajo na poti. Pred odhodom na dopust je nujno, da obiščejo svojega zdravnika na temeljit pregled, kjer zdravnik oceni splošno zdravstveno stanje, preveri kronične bolezni in zagotovi potrebna cepljenja, zlasti če potujejo v tujino. Ureditev ustreznega zdravstvenega zavarovanja za potovanje je prav tako ključna, saj mora vključevati kritje zdravstvenih stroškov, morebitno hospitalizacijo in repatriacijo v primeru resnih zdravstvenih težav.

 

Pokroviteljstvo do starejših je pogosto neželeno in lahko negativno vpliva na njihovo samospoštovanje ter občutek neodvisnosti. Da bi zmanjšali pokroviteljstvo do starejših, je pomembno spremeniti naše vedenje in odnos do te demografske skupine. Spodaj so opisane nekatere strategije, ki lahko pomagajo pri tem.

 

 

Občina Domžale je 31. januarja 2024, z Inštitutom Antona Trstenjaka podpisala pogodbo o vključitvi Občine Domžale v slovensko mrežo Starosti prijaznih mest in občin. Občina Domžale si tako prizadeva za učinkovito udejanjanje ciljev občinske strategije Skupaj za lepšo starost 2023-2028 in se poteguje za pridobitev naziva Starosti prijazna občina.
Mreža je del globalne mreže starosti prijaznih mest in občin WHO Global Network of Age friendly Cities and Communities, ki deluje pod okriljem Svetovne zdravstvene organizacije z nazivom. Inštitut Antona Trstenjaka je slovenski nacionalni koordinator. Kot strokovna institucija bo v skladu s pogodbo prevzel skrb za spremljanje domžalske strategije ter aktivnosti lokalne skupine za starejše, pripravo letnih načrtov za izvedbo strategije, izobraževanje lokalnega koordinatorja, informiranje in ozaveščanje lokalnih prebivalcev v zvezi z demografskimi vprašanji preko okroglih miz, predavanj, lokalnih medijev ipd.

 

Na decembrski seji Občinskega sveta je bila sprejeta Strategija Starosti prijazne občine. Družba v občini Komenda se stara in aktivnega prebivalstva je vse manj. Po drugi strani pa se uresničujejo želje po čim daljšem življenju. Vse navedeno nas sili v ukrepanje in v luči vrste prizadevanj za kakovostno staranje, starost in solidarno medgeneracijsko sožitje, je tudi vstop Občine Komenda v svetovno mrežo Starosti prijaznih občin, pod okriljem Svetovne zdravstvene organizacije in Inštituta Antona Trstenjaka za gerontologijo in medgeneracijsko sožitje. Sprejeta strategija bo začrtala smer razvoja starejšim, družinam in vsem generacijam s krepitvijo skupnostnih programov, ki že tečejo, in z novimi, ki jih je Lokalna akcijska skupina, sestavljena iz predstavnikov politike, strokovnih služb, ki delujejo v lokalni skupnosti, zainteresirane javnosti in seveda predstavnikov tretje generacije, skozi več delavnic prepoznala.

Poleg strategije je Občinski svet sprejel tudi letni načrt za leto 2024 in s tem zagotovil tudi določena finančna sredstva, v okviru katerega bomo v letošnjem letu poskušali sistemsko urediti tri aktivnosti, ki potekajo v občini že več let.

Medijsko najbolj prepoznavna, sicer pa enako pomembna in potrebna, kot ostali dve, je babi servis, potem brezplačni prevozi za starejše in dnevno bivanje za starejše, ki se je do nedavnega izvajalo v sodelovanju Zavoda Medgeneracijsko središče Komenda in Inštituta Antona Trstenjaka. Tekom tekočega leta bo Lokalna akcijska skupina pripravila nov predlog letnega načrta, v katerem bo začrtala pot novim aktivnostim in infrastrukturnim rešitvam za leto 2025. Seveda je nujno tudi sprotno preverjanje Lokalne akcijske skupine, kako potekajo tekoče aktivnosti. Podoben strateški dokument je Občinski svet sprejel tudi leta 2006 in je veljal za desetletno obdobje. V njem je bila izpostavljena posebna pozornost vseh javnih služb, civilnih organizacij, politike in celotne skupnosti zavedanju, da je novo povezovanje generacij s ciljem solidarnega sožitja ena od varovalk kvalitetnega življenja tako za starejše, kot za mlade in srednje generacije. Dokument je imel tudi konkretno zavezo, da v občini dobimo manjši dom za stare ljudi, da sami izvajamo socialno varstveno storitev Pomoč družini na domu in vrsto skupnostnih programov, kot so medgeneracijske skupine za kakovostno staranje, digitalno opismenjevanje starejših na način druženja z mlado generacijo, tečaji tujih jezikov za starejše… Kot kaže sedanjost, nam je uspelo konkretno začrtane cilje doseči, na določenih področjih pa preseči.

GRADIVO ZA OBČANE

Na Inštitutu Antona Trstenjaka se trudimo, da bi vsem, ki oskrbujete ali potrebujete oskrbo, na enostaven način pomagali razumeti, kaj za vas pomeni nov Zakon o dolgotrajni oskrbi (ZDOsk-1), katere pravice lahko že uveljavljate in kako to storite. Zato smo v okviru programa Starosti prijazna mesta in občine za vaše občane pripravili komunikacijsko orodje, ki ga lahko za svoje občane objavite preko spletne strani ali svojih družabnih omrežij ali natisnete:

Implementacija Zdosk-1 za vsakega - po korakih (1. zvezek) (PDF)

V kolikor bi potrebovali verzijo pdf za tisk in/ali bi radi za svoje občane pred objavo še kaj dodali, nam prosimo pišite na info@iat.si


GRADIVO ZA OBČINE

V pripravi.

STAROSTI PRIJAZNA MESTA IN OBČINE

Povezava do strani in posameznih občin

T.A.A.F.E. - NAPROTI STAROSTI PRIJAZNIM SKUPNOSTIM NA PODROČJU ALP

logo TAAFE

Povezava do strani projekta

Projekt Na kmetijo!

logotip Na kmetijo

Povezava do strani projekta

Erasmus+ projekt SHES ˝Ekonomija delitve za starejše˝ (Sharing economy for seniors)

logotip SHES

Povezava do strani projekta

RAZISKAVE

Stališča, potrebe in zmožnosti prebivalcev Republike Slovenije v starosti nad 50 let na področju zdravja in socialnega funkcioniranja, 2010-2013: Analiza

Tečaj za neformalne oskrbovalce - evalvacija tečaja in metode: Informal Carers Training: In-group Social Learning as an Effective Method for Quality Care Empowerment, 2019: Članek

Bojan Accetto

Accetto
© 2010 - Inštitut Antona Trstenjaka za gerontologijo in medgeneracijsko sožitje