Človek se stara vse življenje. Stara se na tri načine: 1. kronološko je vsako leto starejši, 2. funkcionalno staranje občuti, ko mu v poznejši starosti pešajo sposobnosti za opravljanje vsakdanjih opravil, kar pa lahko z zdravim življenjem zelo upočasni; 3. popolnoma od njega pa je odvisno doživljajsko staranje: kako doživlja in sprejema svojo starost.
Stara se družba. Med leti 1980 in 2060 se v slovenskem in drugih evropskih narodih naglo veča delež starega prebivalstva, delež mladih ljudi pa se zmanjšuje.
Inštitut Antona Trstenjaka je slovenska nacionalna znanstvena ustanova za gerontologijo – vedo, ki se posveča staranju in starosti (grško: géron – star, prileten, siv; starec, starček, in lógos – govorjenje, beseda, pogovor, govorica). Študijsko spremlja gerontološka spoznanja in rešitve po svetu, raziskuje domače probleme in vire za njihovo reševanje, z razvojnimi programi snuje sodobne rešitve in jih uvaja na terenu. Posebej se posveča psihosocialnim, zdravstvenim, poklicnim in okoljskim vidikom gerontologije. Spoznanja in izkušnje publicira v edini slovenski gerontološki reviji Kakovostna starost.
več »
Aktivnosti vseh projektnih partnerjev HandsTogether v mesecu marcu in aprilu 2025 so bile vezane na prevajanje podatkov, pridobljenih v inovativnih forumih. V Sloveniji je v tej, prvi, raziskovalni fazi projekta sodelovalo 16 udeležencev. Med drugim so sodelovali družinski in drugi neformalni oskrbovalci oseb z demenco, nevrologi, delovni terapevti, socialni delavci, člani slovenskega društva za demenco - Spominčica, trenerji validacijske metode, gerontologi, medicinske sestre, socialni oskrbovalci in zaposleni v domovih starejših. Podatki (vsaj slovenski) so bili zares bogati in navdihujoči, v nekaterih delih pa tudi zaskrbljujoči. Po temeljiti analizi in sintezi podatkov iz Slovenije in tujine, bomo zainteresirano javnost obvestili o rezultatih. Upamo, da bomo z nadaljnjimi aktivnosti projekta lahko odgovorili vsaj na del preštevilnih izzivov pri izobraževanju o demenci ter o skrbi za osebe z demenco v Sloveniji in drugih partnerskih državah.
CERV projekt EQUAL CARE
Projekt EQUAL CARE se ukvarja z zmanjševanjem neenakosti spolov na področju formalne (profesionalne) in neformalne (družinske) dolgotrajne oskrbe.
Več o projektu:
V različnih državah EU opažamo, da na področju dolgotrajne oskrbe prihaja do velikih razlik med spoloma – tako v nalogah, ki jih posamezniki opravljajo, kot tudi v finančnih spodbudah, ki jih za to prejmejo – kar se kaže tako na področju profesionalne oz. formalne kot tudi družinske oz. neformalne oskrbe. Razlogi za to so kompleksni in jih je potrebno v večji meri raziskati, če želimo iskati rešitve, ki so usmerjene v ustvarjanje delovnega okolja enakih možnosti ter dobrih delovnih pogojev, pa tudi v boljše usklajevanje službenega in domačega življenja. Projekt EQUAL CARE se usmerja v iskanje inovativnih rešitev na tem področju in v usposabljanje, informiranje, ozaveščanje ter opolnomočenje tako delodajalcev kot tudi delojemalcev in prostovoljcev.
Podstran pri projekt HANDSTOGETHER
Projekt HandsTogether se nadaljuje s polno paro, saj smo že globoko v raziskovalni fazi projekta. V februarju 2025 smo po projektnem sestanku in pripravi gradiv začeli z izvedbo inovativnih forumov v obliki fokusnih skupin. Povabili smo strokovnjake ter formalne in neformalne oskrbovalce oseb z demenco, da bi nam odstrli svoje perspektive na stanje glede izobraževanja, gradiv ter oskrbe oseb z demenco v Sloveniji. Med drugim smo spraševali o komunikaciji z osebo z demenco, o izzivih strokovnjakov, formalnih in neformalnih oskrbovalcev in o težavah pri skrbi za osebo z demenco, od diagnoze, preko domače ter na koncu tudi institucionalne oskrbe. Zahvaljujemo se dosedanjim udeleženim v fokusnih skupinah, da ste se odzvali našemu povabilu in tako prispevali pomemben delček v mozaiku širšega razumevanja dejanskega stanja in potreb v Sloveniji.