Človek se stara vse življenje. Stara se na tri načine: 1. kronološko je vsako leto starejši, 2. funkcionalno staranje občuti, ko mu v poznejši starosti pešajo sposobnosti za opravljanje vsakdanjih opravil, kar pa lahko z zdravim življenjem zelo upočasni; 3. popolnoma od njega pa je odvisno doživljajsko staranje: kako doživlja in sprejema svojo starost.
Stara se družba. Med leti 1980 in 2060 se v slovenskem in drugih evropskih narodih naglo veča delež starega prebivalstva, delež mladih ljudi pa se zmanjšuje.
Inštitut Antona Trstenjaka je slovenska nacionalna znanstvena ustanova za gerontologijo – vedo, ki se posveča staranju in starosti (grško: géron – star, prileten, siv; starec, starček, in lógos – govorjenje, beseda, pogovor, govorica). Študijsko spremlja gerontološka spoznanja in rešitve po svetu, raziskuje domače probleme in vire za njihovo reševanje, z razvojnimi programi snuje sodobne rešitve in jih uvaja na terenu. Posebej se posveča psihosocialnim, zdravstvenim, poklicnim in okoljskim vidikom gerontologije. Spoznanja in izkušnje publicira v edini slovenski gerontološki reviji Kakovostna starost.
več »
CERV projekt EQUAL CARE
Projekt EQUAL CARE se ukvarja z zmanjševanjem neenakosti spolov na področju formalne (profesionalne) in neformalne (družinske) dolgotrajne oskrbe.
Več o projektu:
V različnih državah EU opažamo, da na področju dolgotrajne oskrbe prihaja do velikih razlik med spoloma – tako v nalogah, ki jih posamezniki opravljajo, kot tudi v finančnih spodbudah, ki jih za to prejmejo – kar se kaže tako na področju profesionalne oz. formalne kot tudi družinske oz. neformalne oskrbe. Razlogi za to so kompleksni in jih je potrebno v večji meri raziskati, če želimo iskati rešitve, ki so usmerjene v ustvarjanje delovnega okolja enakih možnosti ter dobrih delovnih pogojev, pa tudi v boljše usklajevanje službenega in domačega življenja. Projekt EQUAL CARE se usmerja v iskanje inovativnih rešitev na tem področju in v usposabljanje, informiranje, ozaveščanje ter opolnomočenje tako delodajalcev kot tudi delojemalcev in prostovoljcev.
Verjetnost za finančno nasilje nad starejšimi se povečuje z izgubo kognitivnih sposobnosti
Ob Svetovnem dnevu Alzheimerjeve bolezni, ki ga obeležujemo 21. septembra, je pomembno izpostaviti eno najpogostejših, a pogosto spregledanih oblik zlorabe starejših – finančno nasilje. Starejši posamezniki, še posebej tisti, ki se soočajo z izgubo kognitivnih sposobnosti zaradi demence ali drugih nevrodegenerativnih bolezni, so pogosto tarča finančnega izkoriščanja. Ta oblika nasilja ima resne posledice ne le za žrtve, temveč tudi za njihove družine in širšo družbo.
Kaj je finančno nasilje nad starejšimi?
Finančno nasilje nad starejšimi pomeni nepošteno ali nezakonito izkoriščanje starejših oseb za finančne ali materialne koristi. To lahko vključuje krajo, goljufijo, prisilo ali manipulacijo starejših oseb, da prenesejo premoženje, denar ali lastniške pravice na drugo osebo. Pogosto tovrstno nasilje izvajajo ljudje, ki so žrtvam blizu – družinski člani, skrbniki, prijatelji ali celo finančni svetovalci.
Dejavniki tveganja
Starejši posamezniki, ki trpijo za Alzheimerjevo boleznijo ali drugo obliko demence, so še posebej ranljivi zaradi:
Oblike finančnega nasilja
Kako prepoznati znake finančnega nasilja?
Pomembno je biti pozoren na naslednje znake, ki lahko nakazujejo finančno izkoriščanje:
Pravna zaščita in ukrepi
Obstajajo številni pravni mehanizmi, ki lahko pomagajo zaščititi starejše pred finančno zlorabo:
Kako lahko družba pomaga?
Preprečevanje finančnega nasilja nad starejšimi zahteva sodelovanje celotne družbe. Ključne vloge pri zaščiti starejših imajo:
Zaključek
Finančno nasilje nad starejšimi, še posebej tistimi z demenco, je resen družbeni problem, ki zahteva večjo ozaveščenost in ukrepanje. Svetovni dan Alzheimerjeve bolezni nas spominja na pomen zaščite najranljivejših članov naše družbe in krepitev varnostnih mrež, ki preprečujejo finančne zlorabe. Z ozaveščanjem, izobraževanjem in proaktivnimi ukrepi lahko zagotovimo, da bodo starejši zaščiteni pred finančnimi zlorabami in da bodo lahko živeli dostojno in varno