English site

Povečaj črkePomanjšaj črke

Dogodki

Pretekli dogodki

19. Junija  smo v okviru projekta Na kmetijo!, skupaj s skupino starejših oseb obiskali ekološko turistično kmetijo Matk v Logarski dolini.

Gostiteljica nam je predstavila razvoj te kmetije in njeno dolgo zgodovino. Razkazala nam je objekte, nastanitvene zmožnosti in domače živali. Ob kosilu smo preizkusili tudi njihov sladoled iz kozjega mleka.

Po kosilu smo se z udeleženci pogovorili o vtisih in njihovih pogledih na bivanje starejših na kmetiji; izpolnili so vprašalnik in sodelovali v poizvedni skupini.

 

 

V okviru  projekta Na kmetijo! smo  skupaj s skupino starejših oseb obiskali Ekološko kmetijo Korenika v Šalovcih v Prekmurju.

Gostitelji so nam  predstavili razvoj te kmetije, ki je organizirana kot socialno podjetje, ki zaposluje težje zaposljive in druge ranljive skupine, zgodovino razvoja teh dejavnosti, nam razkazali objekte, zeliščni vrt ter domače živali.

 
Po kosilu smo se z udeleženci pogovorili o vtisih in njihovih pogledih na bivanje starejših na  kmetiji; izpolnili so vprašalnik in sodelovali v poizvedni skupini.

V torek 9.6. 2020 je v Žireh potekalo usposabljanje prostovoljcev. Skupine so izmenjale izkušnje o prilagojenem delovanju med epidemijo, obdelane pa so bile vsebine primerne za skupine PO PROGRAMU ZA PREPREČEVANJE PADCEV, za DRUŽABNIŠTVO ter za druženje ob konkretni pomoči, kot sta PREVAŽANJE in DROBNA HIŠNA POPRAVILA pri prilagajanju stanovanj za starost.

V petek, 6. marca 2020 smo na Inštitutu Antona Trstenjaka za gerontologijo in medgeneracijsko sožitje gostili župane in županje nekaterih manjših slovenskih občin, ki so podpisali pogodbo o ustanovitvi Konzorcija 17, katerega glavni cilj je vzpostavitev mreže malih domov za starejše in alternativnih oblik bivanja s programi integrirane dolgotrajne oskrbe v lokalni skupnosti.

 

21. in 22. novembra je v Parizu potekalo srečanje projektnih partnerjev Erasmus+ projekta ˝Ekonomija delitve za starejše˝ (SHES - Sharing economy for seniors), katerega sta se udeležili tudi naši strokovni sodelavki in raziskovalki Alenka Ogrin in Ajda Svetelšek, ki koordinirata projektne aktivnosti v Sloveniji.

Cilj projekta je starejšim ljudem približati ekonomijo delitve – to je medsebojna delitev različnih dobrin (npr. raznih elektronskih naprav, strojev, gospodinjskih aparatov, pa vse do sadik, poljščin in ostalih pridelkov). V projektu se bodo osredotočili predvsem na t.i. ˝baby boom˝ generacijo (50+) ter skušali tako v teoriji kot tudi v praksi raziskati, kako bi ekonomija delitve lahko izboljšala njihova življenja, ter jih hkrati naučiti napredne in učinkovite uporabe informacijsko komunikacijske tehnologije, kot so pametni telefoni, računalniki in druge pametne naprave. 

V četrtek, 12.7.2018 je potekal poldnevni seminar za koordinatorki dveh novih Starosti prijaznih občin (SPO). Za SPO Zreče je to Polona Matevžič, za SPO Hrpelje-Kozina pa Kristina Furlan. Seminar je vodil dr. Jože Ramovš, pri izvedbi je pomagala Marta Ramovš. Prostore je gostoljubno nudila Občina Zreče. Težimo h temu, da je delo v slovenski mreži SPO čim bolj decentralizirano – za kraj je treba delati v kraju!

Občina Hrpelje - Kozina

Na izobraževanju smo se poleg načrtovanja prihodnjih aktivnosti dotaknili tudi naslednjih vsebin:

- predstavili smo program za prostovoljce – voditelje skupin za kakovostno staranje in tečaj za družinske oskrbovalce: njun pomen za celostno deinstitucionalizacijo ter predstavitev organizacijskih in vsebinskih podrobnosti programa;

- se pogovarjali o najboljših načinih integracije zgornjih programov v mrežo že obstoječih programov deinstitucionalizacije;

- predstavili smo nov koncept »pomoč družinskim oskrbovalcem v dobro starega človeka« v luči spoznanj s svetovnega gerontološkega kongresa IAGG San Francisco 2017 in praktičnih spoznanj združenja Eurocarers.

 

 

Dom za starejše osebe Kantrida, Reka

Vsebina svetovanja je bila implementacija programov Izobraževanja družinskih oskrbovalcev in Izobraževanja prostovoljcev v specifično okolje Rijeka in možnosti sodelovanja z domom za Starije osobe »Kantrida« pri izobraževanju.

 

 

Občina Hrpelje - Kozina

 

Na srečanju smo obravnavali naslednje vsebine: 

- sinergično povezovanje programov deinstitucionalizacije vpeljanih tekom projekta STAR v smiselno in funkcionalno celoto, da bo služila prebivalcem občine Hrpelje-Kozina tudi po končanem projektu STAR;

- implementacijo programov Izobraževanja družinskih oskrbovalcev in Izobraževanja prostovoljcev v specifično okolje– v občino Hrpelje-Kozina. 

 

 

Ljubljana

Na srečanju smo obdelali naslednje vsebine: osnove načrtovanja in pomen vizije pri delu organizatorja mreže, tečaj za družinske oskrbovalce, kompetence sodelovanja, potrebe v starosti, komunikacijske veščine. Od 17h do 18:30h so organizatorji mreže hospitirali v skupini kluba svojcev Ljubljana, ki ga bodo tekom projekta pomagali vpeljati v svojem lokalnem okolju.

© 2010 - Inštitut Antona Trstenjaka za gerontologijo in medgeneracijsko sožitje