Predstavitev inštituta
Novosti na straneh
Razvojni projekti
Svetovalna pomoč
Raziskovanje
Izobraževanje
Tisk Gerontologija in sožitje
Razvojni projekti
Inštitut Antona Trstenjaka
Razvojni projekti Nazaj

Daphne

Mednarodni projekt Daphne

Inštitut Antona Trstenjaka Athena Gefas

Delež stare populacije naglo raste in z njim nasilje nad starimi ljudmi. Povzročeno nasilje pomeni travmatičen dogodek za žrtev, posledice ostanejo dalj časa in na različnih ravneh. Na prvi so posledice najbolj očitne, to so lahko fizične poškodbe, druga raven pa je okrnjeno zaupanje in izguba občutka varnosti. Zato je toliko bolj pomembno preventivno delo.

Ta želja nas je vodila v sodelovanje pri mednarodnem projektu Daphne. To je enoletni projekt, ki se je začel marca 2006 in se bo zaključil v letošnjem letu, konec februarja 2007. V njem sodelujemo Inštitut Antona Trstenjaka iz Slovenije, Athena iz Češke in Gefas Steiermark iz Avstrije, ki je koordinatorka in vodja projekta. Njegovo izhodišče je krepitev lastnih virov moči starega človeka za preprečitev nasilnega dejanja. Osnovni cilj pa je raziskati nasilje nad starimi ženskami in jih usposobiti za obrambo pred le – tem na javnih krajih.

V okviru mednarodnega projekta Daphne smo Na Inštitutu Antona Trstenjaka raziskovali nasilje nad starimi ženskami. Zanimal nas je odnos medijev do nasilja nad vsemi starimi, zato smo raziskavo razširili še na moško populacijo in dobljene podatke kvalitativno in kvantitativno obdelali.

O nasilju nad starimi ljudmi tiskani mediji poročajo v rubriki Črna kronika. Največkrat gre za kratke notice o nasilnem dejanju, redko pa je ta problematika širše predstavljena. V ospredju pozornosti novinarjev je nasilje nad mlajšo in srednjo generacijo, predvsem nad žensko populacijo, stari pa so potisnjeni v ozadje.

Kljub majhnemu vzorcu in kratkim dometom najine raziskave, le-ta očitno pokaže, da je nasilje nad starimi ljudmi najbolj pogosto na javnih mestih. V ospredju je predvsem finančno nasilje neznancev - odtujitev torbic, denarnic - nad starimi ženskami.

Celotna raziskava je objavljena v reviji Kakovostna starost, letnik 9, številka 3.

Delavnica »Sem varna«

Na Inštitutu Antona Trstenjaka smo v septembru 2006 organizirali tridnevno delavnico učenja samoobrambnih tehnik z naslovom »Sem varna«.

Tovrstna delavnica je namenjena ženskam nad petdeset let, da bi se v situaciji, ko je ogroženo njihovo življenje, znale aktivno in samozavestno odzvati ter se na ta način zaščititi. Cilj septembrske delavnice je bil usposobiti izbrane ženske, multiplikatorke, za širjenje pridobljenega znanja med starejšo žensko populacijo.

Delavnico je vodil inštruktor samoobrambe Christian Fruth iz Avstrije. Prikazane samoobrambne tehnike so bile prilagojene fizičnim zmožnostim starejše populacije. To pomeni, da se jih hitro lahko naučimo, vsebujejo minimalno število nezahtevnih gibov in odbijajo širok spekter napadov. Pri tem ne gre za boj s storilcem, ampak za zavarovanje lastnega telesa. Zato jih tudi ne uvrščamo med tehnike borilnih veščin, marveč med tehnike za osvoboditev. Poslužujemo se jih torej samo v skrajnih primerih, ko smo že napadeni. Sicer pa se vedno poskušamo napadu najprej izogniti.

Delavnica je podrobneje opisana v reviji Kakovostna starost, letnik 9, številka 4.

Mednarodni seminar: Novi pristopi preventive nasilja nad starimi ljudmi

Ob zaključku mednarodnega projekta Daphne smo na Inštitutu Antona Trstenjaka organizirali mednarodni seminar: Novi pristopi preventive nasilja nad starimi ljudmi. O tej temi bodo v petek, 2. februarja 2007, spregovorili tuji in domači strokovni sodelavci projekta Daphne ter drugi strokovnjaki s področja zagotavljanja varnosti starih ljudi. Seminar se bo odvijal v dvorani Inštituta Antona Trstenjaka na Resljevi 11, od 9. do 15. ure.

>>KLIK<< za program seminarja

Domov
Na vrh strani
Pišite na Inštitut Antona Trstenjaka